Lənkəranda bu ünvanı hamı tanıyır Həzi Aslanovun ev-muzeyi.İndi ziyarətgaha çevrilən generalın ev muzeyinə hər gün axın var.
Respublikanın hər yerindən gələn qonaqlar , dövlət qulluqçuları,incəsənət adamları , hərbiçilər , məktəblilər və xaricdən təhşrif buyuran turistlər,muzeyin zəngin ekspozisiyasına maraqla baxır, Volqadan Baltikədək uzun döyüş yolu keçən, dünya hərb tarixində ilk dəfə olaraq “cinahlardan zərbə “ taktikasını tətbiq etməklə əfsanəvi sərkərdəyə çevrilən general-mayor , iki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı Həzi Əhəd oğlu Aslanovun döyüş qəhrəmanlıqları ilə tanış olur, şəkillər çəkirlər.
Muzeyə gələnləri ilk olaraq İnnab ağacı qarşılayır.İndi yüzdən çox yaşı olan bu ağacı Həzi öz əlləri ilə əkib.İnnab ağacının gözləri hələ də yollara dikilib, burdan döyüşlərə yollanan gənc sahibini səbrsizliklə gözləyir.Artıq səbri daralıb, çünki Həzi əvəzinə Lənkərana onun abidəsi gəlib.
Muzeyə tələsən insan axınında böyük sərkərdənin öz nəvələri də vardır.Onlardan biri də polis generalı Həzi Arif oğlu Aslanovdur.O, həmişə adı dillər əzbəri olan , həyatı qəhrəmanlıq simvoluna çevrilən babası ilə qürur duyur..Əgər baba Həzi sağ olsaydı yəqin ki, nəvə Həzi onun boynuna sarılacaq , isti nəfəsini duyacaqdı.Onun keçdiyi şərəfli ömür yolunu onun öz dilindən eşidəcəkdir.Adətən baba yaşlı adama deyilir, lakin böyük general həyatı vaxtsız , cavan yaşında tərk etdi və nəvə sevincini də özü ilə apardı.Ondan yalnız miras olaraq nəvə Həziyə sərhəd tanımayan ad-san , şöhrət , misilsiz qəhrəmanlıq nümunəsi və bir də kövrək , qürur duyulası xatirələr qalıb.
Məlum olduğu kimi , böyük sərkərdənin ailəsində iki oğlan uşağı dünyaya göz açmışdı.Ailənin böyük oğul övladının adı Tofiq, kiçik oğul övladı isə Arif idi.Sonralar anaları generalın ömür –gün yoldaşı Xavər Talıbovanın dediyinə görə hər iki oğlunun adını Həzi özü qoyub.Baba da, nənə də əslən Lənkəran rayonunun Gərmətük qəsəbəsindən olublar.Həzinin atası Əhəd kərpic zavodunda işlədiyindən gediş-gəliş çətin olduğu üçün Lənkəran şəhərində indi muzeyə çevrilən evi tikdirir.Sonralar ailə Gərmətük kəndindən şəhərə köçüb.İllər sonra baba evi nəvə polis generalı Həzi Aslanovun maliyyə vəsaiti hesabına əsaslı təmir edilib və daha da genişləndirilib.
Ümumiyyətlə , Aslanovlar ailəsi 3 general-mayor yetişdirib.Ata-böyük hərbi sərkərdə Həzi Aslanovun oğlanlarından Tofiq Aslanov uzun müddət hüquq mühafizə orqanlarında çalışıb.Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər nazirinin birinci müavini vəzifəsinə irəli çəkilib.Uzun illər səmərəli fəaliyətinə görə ona polis general-mayor rütbəsi verilib.Arif Aslanov isə Respublika Nəqliyyat naziri vəzifəsində dövlətə , xalqa sədaqətlə xidmət edib.Böyük generalın nəvəsi Arif Aslanovun oğlu Həzi isə ailənin üçüncü generalıdır.
Azərbaycan Yazzıçılar birliyinin üzvü, şair-publisist Xudaverdi Cavadın İki dəfə Sovet İttifaqı qəhrəmanı , tank qoşunları qvardiya general mayoru Həzi Əhəd oğlu Aslanovun əfsanəvi sərkərdəlik məharətinə həsr etdiyi “Generalla söhbət” poemasında üç generalla bağlı mühüm məqam yüksək poetik dillə ifadə olunub.Poemanın “ Ölümdən güclü Vətən sevgisi” adlı XI söhbətində oxuyuruq:
Sanma ki, qırıldı ömrün yarıda ,
Tofiq də, Arif də bir Həzi idi.
Böyük generalın bu doğma yurdda,
Ömrünün davamı , bir izi vardı.
Xalqına ucalıq gətirdi ata,
Ömrün zirvəsində bir qartal oldu.
Tofiq də qəhrəman gəldi həyata,
Xalqın xidmətində general oldu.
İndi nəvə gedir həyat yolunu,
Uşaqkən adına Həzi dedilər.
Nəslin davamı,xalq sevir onu.
Xislətdə babanın özü dedilər.
Qoruyur həmişə polis andını ,
Xalqa xidmət onun öz amalıdır.
Daşıyır şərəflə kök-soyadını,
Bir nəslin üçüncü generalıdır.
Həzi Arif oğlu Aslanov 17 sentyabr 1965-ci ildə Bakı şəhərində doğulub.Hələ orta məktəbdə oxuyarkən babası haqqında yazılan kitabları oxumuş və misilsiz qəhrəmanlıqlarla dolu keçdiyi həyat yolunu , döyüş fəaliyyətini mükəmməl öyrənmişdi.Hər gün babası barədə evdə söhbət gedəndə,balaca Həzi hər şeyi öyrənmək istəyirdi, ata-anasını çox sorğu-suala tuturdu.
Orta məktəbin 10-cu sinifdə oxuyanda, Atasına belə bir sualla müraciət etmişdi: